تراشه های اینتل با صرفه جویی انرژی برای گوشی های هوشمند

گزارش های ABI حاکی از آن است که سازندگان گوشی های هوشمند و مصرف کنندگان باید شروع دادن تقاضا برای استفاده از این تراشه ها بکنند. در مقایسه با آخرین پردازنده های نرم افزاری اسمارت فون ها، چیپ Intel’s Atom Z2580 که مبتنی بر طراحی کاور تریل پلاس اتم می باشد در مقایسه با تراشه های اگزینوس اوکتا سامسونگ و کوالکام APQ8064T عملکرد نسبتا مناسبی داشته است. تراشه های فعلی اینتل ۶۰ درصد نسبت به اگزینوس اوکتا و ۴۷ درصد نسبت به تراشه کوالکام مصرف انرژی دارد.( تراشه های اوکتا در اروپا و تراشه های کوالکام در ایالات متحده به مصرف می رسند)

گزارش های ABI نشان می دهد که در آزمایش های اخیر ولتاژ ورودی به این تراشه برابر قدرت آن می باشد. البته این در حالی است که اگر ولتاژ را عامل مقایسه ای قرار دهیم. به طور خلاصه، پردازنده های اتم اینتل عملکردی مشابه ارائه می دهد اما با مصرف قدرت بسیار پایین تر نسبت به تراشه های رقیب. و این بدان معناست که عمر باتری طولانی تر نسبت به تراشه های سنتی X 86 شاهد هستیم. اگر گزارش های ABI درست باشد، پس اینتل یک فرصت بسیار عالی برای برش در بازار گوشی های هوشمند بدست آورده است.

جیمز میکل، معاون رئیس مهندسی در ABI، گفت آزمون های این شرکت نشان می دهد که ارائه دهندگان ARM با افزایش عملکرد تراشه هایشان روبرو بوده اند اما در حال حاضر خروجی این تراشه ها پایین است که باعث کاهش عمر باتری می شود. این امر این مفهوم را می رساند که کلاک اسپید این تراشه ها برای برآورد نیازهای فزاینده برنامه های کاربردی و سایر نرم افزار های تلفن همراه عالی است اما عمر باتری می تواند یک معضل باشد.

در کل تراشه های اینتل در بررسی های  مصرف عدد ۰٫۸۵A را نصیب خود کرد و اوگزینوس اوکتا سامسونگ نیز ۱٫۳۸A و در آخر کوالکام به عدد  ۱٫۷۹A برای Qualcomm APQ8064T دست یافت که هرچه این عدد کمتر باشد عملکرد بهتر است.

سال ۲۰۱۲ بود که لنوو با اضافه کردن گوشی K800 به بازار همه را شوکه کرد و امسال نیز قرار است با K900 تعجب همگان را دوباره بر انگیزد. اینتل مدت هاست که تلاش می کند به بازار گوشی های هوشمند راه پیدا کند و این  امر را می تواند حتی یک دهه پیش زمانی که اینتل تلاش می کرد با خرید  تراشه های StrongARM از DEC  این تراشه ها را وارد بازار کند تا رقیبی برای ARM باشد. این را هم باید در نظر داشت که کاور تریل و بقیه چیپ های اتم که از در مجموعه X 86 را جای می گیرند، می توانند در ویندوز و یا ARM اجرا شوند.

 و در آخر می توان گفت که معماری استفاده شده در ARM تقریبا توسط تمام رقبای اینتل استفاده شده و به عملکرد خوب و مصرف قدرت پایین شناخته شده است اما با آمدن قدرت پردازش های بالا و نزدیک به پی سی ها، خروجی ها آمار قابل توجهی را می رسانند و اینگونه می توان آینده پر قدرتی را برای پردازنده های آینده موبایل پیش بینی کرد.

نظرات در تراشه های اینتل با صرفه جویی انرژی برای گوشی های هوشمند ()

پشتیبان: اپن کارت فارسی
دموی نمایشی قالب Poc1369 © 2018